29 lip 2016

Jak wyleczyć grzybicę paznokci? | Nail Care #6

Lato w pełni. Wiele z nas wybiera się na wakacje i zamierza korzystać z kąpielisk, basenów i plaż. Warto przywieźć z wakacji ciekawe wspomnienia, wiele pięknych zdjęć i opaleniznę, ale grzybicę paznokci już niekoniecznie.
Grzybica jest jednym z najczęściej występujących schorzeń paznokci. Dotyka ona coraz więcej populacji, a jej leczenie jest trudne. Grzybica bywa często bagatelizowana przez to, że nie daje objawów bólu, jednak nieleczona rozprzestrzenia się i powadzi do zniekształceń płytki paznokcia.
Jak rozpoznać grzybicę paznokci i jak ją leczyć? Odpowiedzi znajdziecie w dzisiejszym poście!


Co to jest grzybica, jak się zarazić i jakie daje objawy.

Grzybicę wywołują chorobotwórcze grzyby i jest to schorzenie zakaźne. Do zakażenia może dojść poprzez kontakt z grzybami i przebywanie w wilgotnych miejscach publicznych. Grzybicą najczęściej możecie zarazić się na basenach, saunach, siłowni, ale także w domu - jeśli któryś z domowników boryka się z tym problemem. Niewłaściwa aplikacja lakierów hybrydowych również może prowadzić do rozprzestrzeniania się grzybicy pod lakierem. Zawsze pamiętajcie o przemyciu cleanerem płytki paznokcia przed nakładaniem hybryd!
Grzybicę można zauważyć przez zmianę koloru paznokcia na zielonkawy, żółty, mętny biały lub brązowy. Zaczynają pojawiać się bruzdy, a paznokieć łatwo się kruszy i zaczyna unosić do góry.


Sposoby leczenia grzybicy paznokci

Leczenie grzybicy zależy tak naprawdę od stadium jej rozprzestrzenienia i zaawansowania. Można ją leczyć lekami farmaceutycznymi, preparatami miejscowymi oraz laserem. Pamiętajcie, że po specjalistyczne preparaty musicie udać się do lekarza. Ale jest jeszcze trzecia opcja.
Zabieg laserem jest alternatywą dla tych, którzy nie chcą lub nie mogą poddać się leczeniu preparatami doustnymi. Polega on na naświetlaniu płytki paznokcia laserem neodymowo-yagowym w serii kilku zabiegów w odstępach 3-4 dniowych. Jest to obecnie najskuteczniejsza metoda pozbywania się grzybicy paznokcia, a dodatkowo bezpieczna i nie wywołująca skutków ubocznych. Promień lasera zostaje skierowany na chorą płytkę paznokcia i okalające go tkanki, niszcząc grzybicę ze 100% skutecznością.

Jeżeli chcielibyście usunąć grzybicę paznokci za pomocą lasera, to sprawdźcie na stronie tourmedica, gdzie w Waszej okolicy są gabinety, w których możecie wykonać taki zabieg.


Jak nie dopuścić do rozwoju grzybicy paznokci

Aby ustrzec się przed zakażeniem grzybicą należy przestrzegać kilku podstawowych reguł:

 • Nie korzystajcie z cudzych cążek, obcinaków do paznokci, pilniczków i nożyczek. A jeżeli jest to konieczne, to pamiętajcie o dezynfekcji.
 • Podczas nakładania hybryd nigdy nie pomijajcie kroku z cleanerem. Płytka paznokcia musi być dobrze przygotowana pod lakiery hybrydowe.
 • Podczas kąpieli na publicznych basenach, saunach i siłowniach nigdy nie stójcie pod prysznicem na boso. Noście zawsze ze sobą klapki.
 • Wystrzegajcie się podejrzanych salonów kosmetycznych. Zawsze wybierajcie te, w których dba się o dezynfekcję narzędzi i używa rękawiczek.
 • Noście wygodne i przewiewne buty. Niewskazane są te, które obcierają, gniotą i nie pozwalają skórze oddychać. Warto jest również co jakiś czas je zdezynfekować.
 • Nie należy nosić również czyichś butów, ani pożyczać swoich.
 • Nie używajcie cudzych ręczników. Pamiętajcie, że wilgotny ręcznik to zbiorowisko różnych bakterii i grzybów.
 • Dbajcie o higienę, myjcie również przestrzenie między palcami u stóp. Na rynku dostępne są dezodoranty do stóp i kremy przeciwgrzybiczne, więc czasem warto po nie sięgnąć.

Mam nadzieję, że z wakacji wrócicie tylko i wyłącznie z dobrymi wspomnieniami, a grzybica nigdy nie będzie dla Was przykrym problemem!

7 komentarzy:

 1. Ooo, podjęłaś bardzo fajny temat! O grzybicy mówi się tak rzadko, że wiele osób w ogóle nie rozpoznaje objawów.. Warto pamiętać o higienie, jednorazowych narzędziach i klapkach na basenie/pod prysznicem, bo nigdy nie wiadomo czy osoba stojąca przed nami pod prysznicem nie miała grzybicy. Nam, jako przyszłym kosmetologom, zapowiada się, że każdego trzeba traktować jakby był potencjalnym nosicielem, zarówno grzybicy jak i HIV i trzeba być ostrożnym w każdej sytuacji, choć wiadomo - bez "przesadnej" przesady :))

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dokładnie - trzeba pamiętać o higienie i o tym, by zawsze nosić klapki na kąpieliskach. Sama noszę klapki pod prysznicem nawet kiedy wynajmuję pokój na wypad weekendowy. Nigdy nie wiadomo, kto się tam wcześniej kąpał i lepiej dmuchać na zimne :)
   A Ty jako kosmetolog musisz być dwa razy bardziej ostrożniejsza :)

   Usuń
 2. grzybica ciężka sprawa, modlę się żeby nigdy mnie nie dotknęła.. przy zawodzie jaki będę wykonywać mam duże ryzyko zarażenia i niezbędna jest tu szczególna higiena ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie miałam tego problemu, ale nigdy nie wiadomo ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Niestety, nie zawsze metody miejscowe są skuteczne. Mi ani lakier ani mąść nie pomogły, dopiero leczenie doustne zrobiło swoje.

  OdpowiedzUsuń

Komentarze zawierające aktywne linki będą USUWANE.
_______________________________________________________
Jeżeli przeczytałeś post, to zostaw po sobie ślad w komentarzu. Będzie mi bardzo miło! :)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...